Bahçe Bitkileri Bölümüne Hoşgeldiniz

Turunçgil Gen Kaynakları

Adana'da, 21 ülkeden 900 farklı çeşit ve türde turunçgil gen kaynağının bulunduğu Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği, bu özelliğiyle adeta bir turunçgil hazinesi konumunda.
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Turgut Yeşiloğlu, Türkiye'nin, ABD ve İspanya'dan sonra dünyada 3. büyük turunçgil gen bahçesine sahip olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Turgut Yeşiloğlu, Turunçgil Gen Kaynakları Bahçesi'nde bulunan çeşitlerin 21 farklı ülkeyle yapılan değişim sonucu sağlandığını anlattı.
Son yıllarda turunçgil bahçelerinin arsa olarak değerlendirilmeye başlandığını, ağaçların kesildiğini ve bu nedenle birçok genotipin kaybolduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yeşiloğlu, bu konuda önlem alınması gerektiğini ifade etti.
Prof. Dr. Turgut Yeşiloğlu, bahçenin sürekli korunması ve sahip çıkılması gereken bir gen hazinesi olduğuna dikkat çekti.
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Turgut Yeşiloğlu, bahçede, yurt dışından gelen çeşitlerin adaptasyon çalışmalarının yapıldığını ve başarılı olanların turunçgil yetiştiricilerine sunulduğunu da sözlerine ekledi.