Jersey Irkı

Jersey Irkı

Anavatanı İngiltere ve Fransa arasındaki Jersey adasıdır.  Ülkemize ilk kez 1958 yılında Samsun’a getirilmiş ve Karadeniz Bölgesi, Jersey yetiştirme alanı olarak belirlenmiştir. Jersey inekleri çağlardan beri beslenen sütçü bir sığır ırkıdır.

Jerseylerin rengi açık kahverengiden siyaha kadar değişir. Burunlarının etrafında beyaz bir halka bulunması ve gözlerinin dışarı çıkık olması bu ırkın karakteristiğidir. Erkek ve dişileri boynuzludur. Tam bir mera hayvanıdır. Buzağılama kolaylığı ve yüksek döl verimi ön plandadır. Sıcak iklimlere adaptasyonu yüksektir. Mastitis ve ayak hastalıklarına dayanıklıdır. Jersey ırkı buzağı ve danalarda besi artışı çok yüksek değildir. Tek olumsuzluğu budur. Her türlü arazi koşullarında kolayca beslenebilir. Jersey ırkı inekler diğer ırklara göre %32 daha az su, %11 daha az mera-araziyle idare edilebilir. Ayrıca dışkı miktarı diğer ırklara göre %20-25 oranında daha azdır.

Sütçü sığır ırklarının en küçük yapılısıdır. Ergin ineklerde ortalama canlı ağırlığı ortalama 350 kg’dır. Jerseyler yemi, en ekonomik şekilde süte çevirirler. Orta kaliteli çayırları, diğer sütçü ırklardan daha iyi değerlendirirler.

Doğum kolaylığı olan bir ırktır ve buzağı doğum ağırlığı ortalama 25 kg’dır. Jersey, süt yağı oranı çok yüksektir. Orta düzeydeki şartlarda %5-6 yağlı, 5000-6000 lt / laktasyon süt verirler. Jersey sütü standart sütlere göre %18-20 daha fazla kalsiyum, %18 daha fazla protein, %10 daha fazla fosfor içerir. Ayrıca B12 vitamin seviyesi oldukça yüksektir. Bu nedenlerden dolayı ortalamadan daha fazla peynir elde edilebilir. Holstein inek sütünün yağ oranını yükseltmek için, çiftliklerde ikinci bir süt ırkı olarak Jersey inekleri beslenmektedir. Holstein ve Jersey inek sütü karıştırılarak mandıralara satılmaktadır ya da Holstein ineklere, Jersey boğa sperması suni tohumlaması yapılarak yeni nesil melez Holstein’ların sütündeki yağ oranları yükseltilmektedir.